Εορτασμός της Γαλλοφωνίας – εβδομάδα γαλλόφωνου κινηματογράφου CINE DIMANCHE

Με αφορμή τον εορτασμό της Γαλλοφωνίας και την εβδομάδα γαλλόφωνου κινηματογράφου, το σχολείο μας συνδιοργάνωσε με τους εκπαιδευτικούς γαλλικής γλώσσας του Δήμου Βριλησσίων εκδήλωση γαλλόφωνων ταινιών στο πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Βριλησσίων.

Προβλήθηκαν δύο ταινίες, μία για μαθητές/τριες Δημοτικού και μία για Γυμνασίου/Λυκείου.

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας παρακολούθησαν την ταινία «un vrai bonhomme”, μία ταινία που ανταποκρίνεται στα ενδιαφέροντα, τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς των εφήβων της ηλικίας τους. Απόλαυσαν την ταινία, γέλασαν, συγκινήθηκαν, αναγνώρισαν πτυχές του εαυτού τους στους πρωταγωνιστές της ταινίας, περνώντας ένα ευχάριστο, επιμορφωτικό και γεμάτο με πολιτιστικά στοιχεία απόγευμα.